Inne

Jak wybrać kostkę brukową, która będzie prawdziwą ozdobą posesji?

Wybór kostki brukowej to trudne zadanie. Wpływa ona nie tylko na estetykę posesji, ale również na wygodę użytkowania. O czym trzeba wiedzieć nim wybierzemy kostkę brukową na podjazd oraz alejki w ogrodzie?

Jak wybrać kolor kostki?

Kostka brukowa powinna być dostosowana do elewacji budynku, a także ogrodzenia. Dzięki czemu całość będzie tworzyła spójną kompozycję, a posesja będzie prezentowała się imponująco.

Warto również pamiętać, że elegancko będą wyglądały barwy chłodne z chłodnymi (zieleń, szarość), a ciepłe wyłącznie z ciepłymi (czerwień, beż, brąz). Nie warto również łączyć zbyt dużej ilości kolorów. Wystarczą 2 odcienie. Dzięki czemu nie będzie groził nam dysonans kolorystyczny, który wkrada się wraz ze zbyt dużą ilością barw.

Prawidłowa grubość kostki brukowej – jak ją wybrać?

Nie każdy wie, że kostka brukowa od Malbud różni się nie tylko kształtem, kolorem i wielkością, ale również grubością.

Cieńsza kostka brukowa, o grubości 4 cm, nadaje się wszędzie tam, gdzie ruch nie jest duży. Ścieżki, tarasy czy zaułek, w którym znajdą się kosze na śmieci może być wyłożony właśnie taką kostką.

Tam, gdzie ruch jest duży, czyli przede wszystkim na podjeździe do garażu powinna znaleźć się kostka, która będzie bardziej wytrzymała. 6 cm to grubość, która da nam pewność, że kostka będzie nam służyła przez wiele lat. Warto jednak pamiętać, że jeżeli na podjeździe często będą samochody ciężarowe lub dostawcze kostka powinna być jeszcze bardziej wytrzymała. Warto zainwestować w kostkę o grubości 8, a nawet 10 cm.

Jak wybrać kształt kostki brukowej?

Wybierając kostkę brukową należy zwrócić uwagę nie tylko na jej kolor oraz wielkość, ale również na kształt. Wbrew pozorom kostka brukowa nie jest wyłącznie prostokątna. Jest wiele ciekawych kształtów, które pozwolą na stworzenie interesujących wzorów.

Kostka brukowa może mieć kształt:
– cegły,
– fali,
– kości,
– trapezu,
– młotka.

Układając kostkę na posesji warto dobrze zastanowić jaki efekt chcemy osiągnąć. Warto pamiętać, że jest to inwestycja na wiele lat i interesująca kompozycja znacznie wpłynie na estetykę posesji.