Inne

Jak zadbać o siebie i to, co robimy?

W dzisiejszej szych czasach, gdzie wszyscy ze sobą konkurują na rynku pracy, bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, w jaki sposób zadbać o siebie i swój charakter. Pomóc nam w tym może piramida Diltsa, która jest stosowana przez wiele osób do tego, żeby zmotywować się i w końcu przełamać się do robienia regularnie czegoś, co bardzo dobrze na nas wpłynie. Zadbanie o to, co robimy na co dzień, jest bardzo ważne, ponieważ kształtuje to nasz charakter. Niestety wiele osób zaniedbuje tego typu sprawy, przez co w konsekwencji nie radzi sobie najlepiej w sytuacjach codziennych takich jak praca. Poprawa tego, co robimy na co dzień, na bardziej konstruktywne nie tylko zapewni nam lepsze samopoczucie, ale także podniesie nasza wartość w oczach potencjalnego pracodawcy. Jednak nie tylko praca się liczy. Motywując się w odpowiedni sposób do działania, będziemy mogli także dużo lepiej układać potem swoje dni, co zapewni nam większa ilość wolnego czasu. Odpowiednie zaplanowanie i zrozumienie tego, co powinniśmy robić, jest bardzo ważne, jeśli nie chcemy marnować czasu. Warto jest zaznaczyć, że piramida Diltsa nie jest przeznaczona tylko dla coachów, ale dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć, co robi i jak robić to lepiej.

Czym jest piramida Diltsa?

Tak zwana piramida Diltsa, to ułożenie w hierarchii pytań, które mają na celu pokazanie nam, po co daną rzecz robimy, która została opracowana przez Roberta B. Diltsa. Odpowiadając na 6 poziomów pytań, które dzielą się na:

  1. Środowisko
  2. Zachowanie
  3. Umiejętności
  4. Wartości
  5. Tożsamość
  6. Misja

Możemy zrozumieć, po co coś robimy i jaki w tym wszystkim jest cel. Dla wielu osób bardzo ciężko jest podjąć się jakiegoś zadania właśnie ze względu na to, że nie wiemy, po co coś robić? Dlatego odpowiedzenie na fundamentalne pytania może okazać się bardzo przydatne.

Więcej na: https://monikaapitz.pl/

Dlaczego warto, jest korzystać z takich metod?

Bardzo ciężko jest nadążyć za konkurencją, kiedy nie stosujemy różnego rodzaju sztuczek, mających na celu poprawienie naszej efektywności. Poza tym jednak odpowiedzenie na różnego rodzaju pytania “po co” albo “dlaczego”, może okazać się bardzo pomocne na co dzień i mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.