Inne

Samoobrona – połączenie psychiki i fizyczności

Głównym założeniem, jakie stawiają przed sobą prowadzący zajęcia z samoobrony, to przede wszystkim wyposażenie swoich podopiecznych w takie narzędzia, które zwiększą ich szanse przetrwania w starciu z przeważnie większą siłą przeciwnika. Należy zawsze wyjść z założenia, że uczestnik zajęć z samoobrony padnie na ulicy czy w parku ofiarą ataku osoby silniejszej lub nawet zawodowo wyćwiczonej w walce – żadne godziny spędzone na sali treningowej czy siłowni nie będą w stanie wtedy zagwarantować, że uda się skutecznie obronić przed napastnikiem. Dlatego podczas treningu samoobrony przede wszystkim wpaja się swoim podopiecznym, że najważniejsza jest szybka i zdecydowana reakcja obronna, która zaskoczy napastnika. Osoby próbujące obezwładnić kobietę, przeważnie wybierają ją za cel z przekonania o jej słabości i poddaństwie, więc niespodziewany kontratak i silny odpór fizyczny oraz słowny ze strony kobiety niejednokrotnie całkowicie zniechęca napastnika do kontynuowania swoich zamiarów.

Samoobrona dla kobiet – złote zasady

Osobom, które uczestniczą w zajęciach z samoobrony, bardzo często wpaja się, że są w stanie uratować się z każdej sytuacji. A następnie symuluje się np. sytuacje skrajnie niebezpieczne, jak atak ze strony nożownika i pokazuje się kobietom na sali treningowej sposoby na osłabienie takiego napastnika lub przynajmniej jego spowolnienie. Bardzo ważne jest przy tym uświadomienie sobie, że zadaniem w samoobronie nie jest prowadzenie wymiany ciosów czy obezwładnienie przeciwnika z bronią w ręku, ale wyłącznie na obronie samego siebie – czy to poprzez stworzenie sobie chwilowych warunków do ucieczki, wezwanie pobliskiej pomocy czy ostatecznie zaatakowanie napastnika.

Kurs samoobrony dla kobiet w każdym wieku

Naturalnie kobieta wyposażona np. w gaz obronny, teoretycznie ma większe szanse na powodzenie w starciu z silnym rywalem, ale nawet do wydobycia gazu z torebki potrzebny jest refleks, sprawność fizyczna oraz gotowość psychiczna – wszystkie te elementy trenuje się właśnie podczas warsztatów z samoobrony. Z tego względu można śmiało stwierdzić, że tego typu zajęcia i warsztaty jak kurs samoobrony dla kobiet mogą być świetnym miejscem do kształcenia nie tylko starszych kobiet, ale również młodych dziewczyn. Z pewnością każda uczestniczka podobnych kursów, bez względu na swój wiek, sytuację społeczną czy ekonomiczną, wyciągnie wiele korzyści z takich ćwiczeń pod okiem profesjonalisty.