Ktoś Ci zasugerował, że może występować u Ciebie prezbiopia? Nie wiesz, co skrywa się pod jej pojęciem? Nasz tekst dostarczy Ci wielu cennych informacji, więc zachęcamy Cię do krótkiej lektury!
Czym jest prezbiopia?
W gałkach ocznych, a dokładniej mówiąc tuż pod tęczówką, znajduje się soczewka, która pomaga odbić lub zagiąć światło, a także przekazać je do siatkówki i dostosować ostrość. Z biegiem lat niestety soczewka zaczyna tracić swoją elastyczność, a my borykamy się z coraz większą trudnością skupiania wzroku.
Najczęściej prezbiopia rozwija się po czterdziestym roku życia, więc nic dziwnego, że powszechnie nazywana jest też starowzrocznością, bo mamy do czynienia z dolegliwością wynikającą z przybywających lat. Co ważne, proces ten jest w pełny naturalny i dotyczy wszystkich ludzi, więc nie ma co się łudzić, że nas ominie.
Czym objawia się prezbiopia?
O tym, czy mamy do czynienia z prezbiopią może świadczyć kilka charakterystycznych objawów. Przede wszystkim mowa tutaj o zamazanym widzeniu, czy trudnościach z dostosowaniem wzroku do wyraźnego widzenia obiektów znajdujących się w bliskiej odległości. To jednak nie wszystko, ponieważ prezbiopia może objawiać się także koniecznością odsuwania gazety, książki, czy nawet menu w restauracji, by przeczytać ich treść.
Nie inaczej jest w przypadku telefonów, tabletów, czy laptopów, więc jeśli odruchowo odsuwamy swoje urządzenie, to może być znak, że mamy do czynienia z prezbiopią. Oczywiście pamiętajmy przy tym, że jest to schorzenie, które nie dosięga osób, które nie ukończyły 40. roku życia. Jeśli mamy zatem mniej lat, to problem może leżeć gdzie indziej i warto jak najszybciej postawić na profesjonalną konsultację.
Prezbiopia – jak korygować wadę?
W przypadku prezbiopii postępowanie zawsze uzależnione jest od stanu wzroku. Czasami konieczne jest zakładanie okularów do czytania, ale wiadomo, że wielu z nas nie będzie z tego zachwyconych, ponieważ to by oznaczało, że trzeba mieć je zawsze pod ręką. Dlatego o wiele ciekawszych wyborem może okazać się wykorzystanie multifokalnych soczewek kontaktowych do korekcji prezbiopii. To innowacyjna propozycja, która pozwala na czytanie z bliska i z daleka.
Do tego multifokalne soczewki kontaktowe zapewniają o wiele większy komfort niż okulary i sprawdzają się także u osób aktywnych fizycznie. Alternatywą dla wspomnianych sposobów poprawy ostrości widzenia jest zabieg chirurgiczny korygujący prezbiopię i na pewno o jego wykonaniu powinien pomyśleć każdy, kto nie wyobraża siebie ani w okularach ani w nowoczesnych soczewkach.
Więcej na temat prezbiopii można dowiedzieć się na stronie Coopervision.pl.