Inne

Jak wspierać osobę borykającą się z zaburzeniami odżywiania?

Zaburzenia odżywiania to bardzo poważny problem, z którym borykają się osoby w różnym wieku, nawet dzieci. Jednym z nich jest bulimia, która może być niezwykle wyniszczająca. Jak pomóc bliskiej osobie, która zmaga się z takim problemem?

Profesjonalne leczenie bulimii

Jeśli podejrzewamy, że bliska nam osoba może mieć problem z bulimią, wówczas powinniśmy spróbować z nią porozmawiać i nakłonić do wizyty u specjalisty. Bardzo rzadko udaje się bowiem samemu zwalczyć ten problem, bez wsparcia terapeuty i dietetyka. Chorzy zwykle ukrywają swój problem, wymiotują w ukryciu i po cichu. Doskonale wiedzą, kiedy mogą udać się do toalety, aby pozostać niezauważonym. Czasami zdradza ich kompulsywne spożywanie posiłków, jednak nie zawsze bliscy są to w stanie zauważyć.

Leczenie bulimii oparte jest głównie na terapii z psychologiem lub terapeutą, który dąży do tego, aby dowiedzieć się, co skłoniło osobę chorą do określonych zachowań. Mogą być to problemy w życiu uczuciowym, rodzinnym, zawodowym, ale też wiele innych. Czasami trudności wynikają z konstrukcji psychicznej. Jeśli ktoś nie umie radzić sobie z drobnymi problemami, z czasem zaczyna szukać ratunku w zachowaniach, które mogą skutkować właśnie zaburzeniami odżywiania.

Wsparcie i nie ocenianie

Osoby chore najczęściej spotykają się ze zdziwieniem bliskich, ich złością, gniewem i smutkiem. Rodzina nie potrafi zrozumieć przyczyn takiego zachowania i uważa, że będzie w stanie podczas jednej rozmowy wyleczyć kogoś, kto wymiotuje jedzeniem od lat. Leczenie bulimii to proces skomplikowany, który trwa miesiącami, a może nawet trwać latami. Ważne jest, aby jak najszybciej trafić do dobrego specjalisty, który zdiagnozuje zaburzenia i znajdzie sposób na skuteczną z nimi walkę. W każdym mieście można bez trudu znaleźć ośrodek, który specjalizuje się właśnie w takiej działalności.