Inne

Czy produkty pochodzenia roślinnego są lepsze niż te pochodzenia zwierzęcego?

 

W dzisiejszych czasach bardzo głośną debatą jest ta, prowadzona między zwolennikami diety wegańskiej, jak i jej przeciwnikami. Wiele osób uważa, że dieta wegańska jest niezdrowa i wpływa negatywnie na organizm, a reszta osób uważa, że jest całkowicie odwrotnie. Oczywiście cała debata ma także aspekt etyczny, jednak nie o nim będziemy tu dzisiaj pisać. Produkty wegańskie mają sporo zalet, których nie można im zaprzeczyć, jak np. fakt łatwości w ich trawieniu. Mięso, zwłaszcza przyrządzone na oleju, potrafi być bardzo ciężkostrawne, co negatywnie wpływa na układ trawienny. Poza tym, mięso nie zawsze pozytywnie wpływa na organizm, ponieważ może podnosić poziom cholesterolu. Z drugiej jednak strony, dieta wegańska także swoje minusy, które ciężko jej przekroczyć. Stosując się do zasad diety wegańskiej, bardzo ciężko jest zadbać o to, żeby nasz organizm miał dostarczane wszystkie niezbędne witaminy. W konsekwencji diety wegańskiej musimy aplikować witaminy w formie kapsułek, co nie każdemu odpowiada. Poza tym, produkty wegańskie mimo wszystko nie będąc bardzo kalorycznymi, powodują, że osoby, które nie uważają na swoją dietę, mogą bardzo szybko tracić na wadze, co może przerodzić się w problemy masą mięśniową.

Na jakiego rodzaju produkty wegańskie warto stawiać, żeby nasza dieta była zbilansowana?

Chcąc być pewnym, że nasz organizm będzie otrzymywał niezbędne ilości kalorii, bardzo praktyczne może okazać się wprowadzenie do naszej diety orzechów. Dobrym wyborem są migdały kalifornijskie, które posiadają wiele zdrowych tłuszczów roślinnych, co na pewno pozytywnie wpłyną nasz organizm. Nie możemy jednak z orzechami przesadzać, powinniśmy je stosować jako dodatek do diety, a nie jako jej główny składnik.

Czy mięso jest dla nas niezdrowe?

Zależy jakie. W dzisiejszych czasach produkcja poszła bardzo mocno w ilość, przez co często mięso, które kupujemy w sklepach, nie jest najwyższej jakości. Jednak mięso odpowiednio wprowadzone do diety nie jest czymś niezdrowym dla naszego organizmu. Warto jest jednak zaznaczyć, że produkty wegańskie są o wiele bardziej przystępne dla naszego organizmu, a sama taka dieta prowadzona w dobry sposób jest dla nas bardzo zdrowa.