Z każdym kolejnym dniem pod wieloma istotnymi względami coraz mocniej rozwija się polski przemysł. Powstają nowe hale produkcyjne, a wraz z nimi na rynku następuje wzrost miejsc pracy, chociaż wbrew pozorom rozwój przemysłu zmienia nieco ukierunkowanie.
Czym jest przemysł 4.0?
Współczesny świat w niemałym stopniu bazuje na technologii, która szczęśliwie wciąż rozwija się niemal każdego dnia na nowo, brnąc nieprzerwanie do przodu. Jednakże aby tendencja rozwoju stale wzrastała zamiast maleć, nieuniknione jest wprowadzenie pewnych zmian w całym procesie produkcyjnym. Tym właśnie czynnikiem zmiennym można śmiało nazwać termin tzw. czwartej ewolucji przemysłowej. Bazuje ona w całości nie na jednej, lecz na całej masie zmian związanych z modernizacją modelu organizacyjnego przedsiębiorstw produkcyjnych. Związana jest z pragnieniem osiągnięcia pozycji lidera na rynku wskutek zdobycia zdecydowanej przewagi rynkowej. Tutaj pojawia się podstawowe pytanie, jak osiągnąć taką przewagę? Cóż, bez dwóch zdań do przeprowadzenia całkowitej rewolucji przemysłu niezbędne jest zaawansowane wykorzystanie cyfrowych technologii na najwyższym poziomie. I chociaż nie jest to wcale prosty proces, zakłady produkcyjne działające w Polsce wcale nie odstają w tym zakresie od tych ogólnoświatowych.
Polska przemiana przemysłowa
Zgodnie z wypowiedziami Dawida Solaka reprezentującego Platformę Przemysłu Przyszłości, przemysł 4.0 w Polsce stanowi niezaprzeczalnie olbrzymi potencjał naszego kraju. Poniekąd związane jest to z obecną sytuacją panującą na świecie, bowiem pandemia nie wpłynęła w znaczący sposób na sektor polskiej gospodarki zdominowany przez przemysł. Co więcej, zgodnie ze słowami tegoż samego eksperta COVID-19 spowodował zwrócenie uwagi polskich firm właśnie w kierunku przyśpieszenia cyfrowej transformacji. Niestety, znaczącym problem stanowiącym istotną barierę w przeprowadzeniu całkowitej rewolucji przemysłowej jest brak odpowiednio wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Mimo to polskie przedsiębiorstwa nie ustają w dążeniach do wprowadzenia szeroko pojętej cyfryzacji w procesach produkcyjnych.
W związku z powyższym nasuwa się pytanie czy w rzeczywistości Polska jest gotowa na zmiany niesione wraz z falą kolejnej rewolucji. Nie mniej, nie więcej, odpowiedź poznamy wraz z upływem czasu oraz efektami ubocznymi wypływającymi z wprowadzenia kluczowych dla sektora przemysłowego zmian.