Inne

Pies u psychologa – czy psia terapia ma sens?

Chociaż niektórym ludziom wydawać może się inaczej to nauka potwierdza, że zoopsycholog potrafi całkowicie odmienić naturę psa! Zajęcia psychologiczne i behawiorystyczne z psami prowadzone są w specjalnych gabinetach i ośrodkach terapeutycznych. Brzmi to śmiesznie? A co jeśli można w ten sposób oduczyć psa gryzienia lub wyeliminować jego agresję? Czy to czary? Nie, to tylko efekt ciężkiej pracy doświadczonych zoopsychologów i behawiorystów zwierząt.

Czym zajmuje się zoopsycholog?

Na początku warto wspomnieć, że zoopsycholog i behawiorysta to praktycznie ta sama osoba. W obu przypadkach mamy do czynienia z leczeniem zwierząt i szkoleniem ich poprzez pracę nad ich emocjami. Różne metody terapii prowadzą do eliminowania u zwierząt niepożądanych zachowań i naprowadzanie ich na właściwą drogę. Każdy behawiorysta zaczyna swoją pracę od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z właścicielem zwierzaka. Następnie przechodzi do jego wnikliwej obserwacji. Ostatnim etapem jest praca z właścicielem i psem nad ich relacją. Celem pracy zoopsychologa jest przekazanie właścicielowi wskazówek jak, ma pracować na co dzień ze swoim pupilem.

Zoopsycholog – kto powinien udać się do takiego specjalisty po pomoc?

Praktycznie każdy, kto nie radzi sobie z zachowaniem własnego psa, może udać się po pomoc do wybranego zoopsychologa. Powodem takiej decyzji może być zbyt duża agresja u psa, jego lęki i niestosowanie się do poleceń właściciela. Czasami lepszym rozwiązaniem niż szkolenie jest właśnie zoopsycholog. Wynika to z tego, że podłożem niektórych problemów u psów są czasami zaburzenia emocjonalne i behawiorystyczne.